Costless
Назад
Серпень 15, 2018

Рослинне молоко шкода чи користь для нашого організму?

Все більше людей відмовляються від коров'ячого молока на користь рослинного, додаючи його до кави, каш та десертів. Але чи так небезпечна лактоза й корисне рослинне молоко, як про це говорять?

У цьому питанні нам допоможе розібратися дипломований нутриціолог (профільну освіту Nutrition and lifestyle coach отримала в Institute of Health Sciences, Dublin, Ireland), а також засновниця школи правильного харчування theBODY school - Софія Рожко.

 

Costless: Рослинне молоко просто новий модний тренд або дійсно більш корисний продукт?

Софія: Почнемо з того, що в молоці міститься багато корисних речовин (кальцій, натрій, фосфор, вітамін А, вітаміни групи В, вітамін D, солодкість у вигляді лактози і оптимальна жирність для ситості) таких важливих для росту організму як людини, так і тварини, яку вигодовують молоком.

Але дорослій людині воно приносить швидше шкоду, ніж користь.

В першу чергу тому, що молоко містить лактозу, яка не у всіх людей засвоюється добре. Коли ми знаходимося в дитячому віці наше тіло виробляє фермент - лактазу, який розщеплює лактозу з материнського молока на 2 моносахарида: глюкозу і галактозу. Але в міру того, як ми зростаємо, багато хто з нас втрачаэ цю здатність.

¾ дорослого населення світу не здатне розщеплювати лактозу. Єдиною етнічною групою на планеті, яка може перетравлювати лактозу, є ми - європейці. Більшість людей африканської, азійської, арабської народності не можуть цього робити. Але хто знає, який генотип намішано у вашій крові?

Другий момент - вміст в молоці гормонів, які негативно впливають на здоров'я людини. Вважається, що саме ці гормони пов'язані з появою акне і іншими захворюваннями, включаючи рак простати.

Багато досліджень доводять зв'язок між молочними продуктами і серцевими захворюваннями. Одне з наймасштабніших було проведено дослідниками школи Гарварду Чан серед 43 000 чоловіків і 187 000 жінок.

Тому рослинне молоко - це здоровий вибір сьогодення.

Рослинне молоко, його види та особливості

Costless: Чи можна назвати якесь рослинне молоко найкращим, оптимальним для вживання? (Кажуть, що наприклад, рисове молоко пусте, мигдальне не містить вітаміну D, а у вівсяному немає кальцію).

Софія: Рослинне молоко за складом нутрієнтів відрізняється від звичайного. Тому на упаковці можна побачити соєве молоко, збагачене кальцієм або мигдальне - вітаміном D.

Згідно з останніми дослідженнями соєве молоко вважається найбагатшим по живильному складу і кращою альтернативою коров'ячого молока. Але варто робити вибір з огляду не тільки на склад, але і алергії, переваги за смаком та дієти / обмежене харчування, якщо дотримуєтесь.

Соєве молоко багате білком, але є сильним алергеном, має виражений "бобовий" смак.

Мигдальне молоко багате на мононенасичені жири, але дуже бідне за змістом нутрієнтів.

Рисове молоко гіпоалергенне, в порівнянні з мигдальним та соєвим. Але містить багато природного цукру (оскільки робиться з вуглеводу - рису), має яскраво-виражений солодкий, при цьому в ньому мало жирів і білків.

Кокосове молоко знижує рівень шкідливого холестерину і є ідеальним в процесі приготування. Але містить дуже багато насичених (не корисних) жирів і мало білка.

Вівсяне молоко - одне з моїх улюблених. Містить більше білка, ніж мигдальне та менше природного цукру в порівнянні з рисовим.

Якби рослинне молоко було основою раціону - варто було б турбуватися про його живильну складову. А відсутні в певному типі молока нутрієнтів - можна заповнити за допомогою інших продуктів.

 

Costless: Чи можна говорити про те, що різні види рослинного молока призначені для різного способу застосування (для кави, випічки, каш)?

Софія: Тут скоріше важливий не тип молока, а кількість жиру в ньому. Наприклад, кокосове молоко може бути як вода або густе як масло, яке потрібно розбавляти водою. Рідке кокосове молоко я беру для випічки, а ось пастоподібне використовую для приготування каррі.

Також дивіться на солодкість смаку: мигдальне молоко дуже підкреслює смак продукту і його найяскравішу ноту. Якщо ви п'єте 100% арабіку - мигдальне молоко підкреслить гірчинку і кислинку кави, що багатьом може не сподобатися. Вівсяне і рисове молоко має солодкий смак, тому я б не радила додавати їх до омлету. Але в цілому - все на ваш смак!

 

Costless: Що скажете про кисломолочні продукти з рослинного молока? Чи варто на них переходити або можна спокійно їсти звичайні?

Софія: Якщо у людини повна непереносимість лактози - тоді так. В іншому, я б не була такою категоричною. Адже для того, щоб зробити з мигдального молока йогурт - туди додають велику кількість синтетичних загусників, що менш корисно, ніж з'їсти домашній йогурт повної жирності.

Людям з частковою непереносимістю лактози можна вживати більшість кисломолочних продуктів, тому, що вміст лактози в них у декілька разів менше, ніж в молоці.

 

Costless: На що звертати увагу під час купівлі рослинного молока? Часто зустрічається в пакетованому молоці велика кількість цукру.

Софія:

Вівсяне молоко:
- Зроблено з цільного зерна.
- Збагачене кальцієм 300 мг на 250 мл.

Рисове молоко:
- Виготовлено з коричневого рису, а не з рисового протеїну.
- Збагачене кальцієм 300 мг на 250 мл.

Соєве молоко:
- Немає доданої рослинної олії в складі.
- У складі зазначено "соєві боби", а не "соєвий ізолят або протеїн".
- Збагачене кальцієм 300 мг на 250 мл.

Мигдальне молоко:
- Високий відсоток вмісту мигдалю (молоко деяких брендів становить всього 2,5% частини мигдалю, тобто 5 шт на 250 мл!).
- Збагачене кальцієм.


Для інших видів рослинного молока застосовуються ті ж правила, перевіряйте в складі:

  • скільки фактичного інгредієнта входить до складу молока;
  • чи немає доданої олії;
  • відсутність цукру (в продукті може бути природній цукор, як в рисовому і вівсяному молоці, це повинно бути вказано на упаковці);
  • продукт збагачений кальцієм.

Перед тим, як купити рослинне молоко, уважно вивчіть його склад

Costless: Що порадите, краще купувати промислове молоко або готувати самостійно?

Софія: Вдома я готую тільки мигдальне та дуже рідко кокосове молоко. Зберігається не більше 3 днів, але смак яскравіший. У таке молоко можна додати какао, ваніль або фінік, щоб надати йому цікавий смак. Але найчастіше я купую молоко в магазині, просто ретельно обираю бренд.

 

Costless: Яке молоко (коров'яче або рослинне) ви радите давати дітям?

Софія: Дітям до 2-х років треба пити коров'яче молоко повної жирності. Після цього батьки повинні визначити, бажано за допомогою тесту на переносимість лактози, який продукт давати дитині.

 

Costless: Чи можна переходити на рослинне молоко різко або краще робити це плавно, якщо так, то чому?

Софія: Рослинне молоко володіє численними перевагами для здоров'я, в порівнянні з коров'ячим. Зокрема, воно підходить для зниження холестерину, є більш біо доступним джерелом кальцію, а також містить корисні ненасичені жири, білки та антиоксиданти.

Спробуйте замінити звичайне молоко в каві, пограйте зі смаком. Знайдіть, що найкраще буде прикрашати ваш улюблений напій. Потім спробуйте готувати омлет з додаванням соєвого молока, або млинчики на кокосовому молоці. Ваші страви заграють по-новому :)Встановіть і почніть заощаджувати

Завантажте додаток безкоштовно та використовуйте всі можливості Costless.