Costless
Назад
Серпень 3, 2018

Тепер ми знаємо який повинен бути цукор в раціоні у дітей

"Цукор" скільки приємного і одночасно небезпечного в одному слові.

 

Цей продукт викликає швидке звикання і має велику кількість негативних наслідків при надмірному вживанні. А діти, головні шанувальники смаколиків, здається, можуть їсти солодке вічно. Але чи потрібен взагалі дітям цукор? Як він впливає на їхнє здоров'я? І яка оптимальна кількість цукру в день?

 

На ці питання нам відповіла сертифікований дієтолог, фахівець з дитячого харчування (Stanford Medicine School, USA) - Марія Федоренко.

 

Costless: У якому віці краще дозволяти дитині їсти цукор?

Марія: Цукор (мова йде про білий рафінований цукор і підсолоджувач) не несе користі ні для дорослих, ні для дітей. Але повністю виключити його вживання в сучасному світі дуже складно. Тому чим пізніше дитина спробує цукор, тим краще. І, звичайно, кількість повинна бути обмежена.

 

Білий цукор має високий глікемічний індекс. А це значить, що він дуже швидко потрапляє в кров, підшлункова залоза реагує на збільшення зростання цукру виробляє інсулін, завдання якого знизити концентрацію цукру. Після чого в мозок надходить сигнал, що потрібно з'їсти що-небудь солоденьке. І весь процес повторюється ще раз. Це призводить до постійно високого рівня цукру в крові та великої ймовірності захворювання на цукровий діабет (прим. редактора).

Надмірне споживання цукру тягне за собою цілий ряд проблем:

  • порушення вуглеводного обміну;
  • виведення кальцію з організму, а для дітей кальцій важливий для активного росту кісток;
  • виникнення зубного карієсу;
  • порушення роботи кишковика (синдром подразненого кишковика);
  • гіперактивність та порушення уваги;
  • порушення засвоєння ряду вітамінів й мінералів;
  • викликає звикання.

 

С: На скільки взагалі дитині потрібен цукор, в якому вигляді та кількості?

М: Дитині потрібна глюкоза - вона дає енергію. Але глюкозу можна отримати з будь-якого вуглеводу: каші, хліба, макаронних виробів, овочів або молочних продуктів. Денна норма цукру у дітей становить 2-3 чайні ложки. При цьому в одному яблуку міститься близько 2 чайних ложок цукру.Але для дитини абсолютно не страшне "перевищення" цукор з натуральних джерел. Метаболізм такого цукру відбувається зовсім іншим шляхом, і дитина просто не з'їсть таку кількість фруктів, яка б їй зашкодила.

 

Небезпеку становить саме рафінований цукор, який часто додають в продукти харчування для поліпшення смаку. Так в пакеті дитячого соку 6-7 ложок цукру.

 

Всесвітня організація здоров'я радить дорослій людині вживати не більше 10 чайних ложок цукру (50 г) в день. А наприклад, в 250 мл Coca-cola - більше 22 г цукру (прим. Редактора).

 

С: А що скажете про користь дитячих покупних йогуртів?

М: Молочні продукти з магазину несуть користь тільки в разі правильного складу й відсутності в них добавок. Чисті йогурти та кефіри корисні для дітей і дорослих. Але якщо йогурт з фруктовим смаком, в ньому близько 5 чайний ложок цукру.

 

Найбільш правильним рішенням буде, купувати натуральний йогурт і додавати в нього ягоди або фрукти самостійно.

 

С: Чи можна вважати, що мітка на продукті «для дітей» або «з 6 місяців», гарантує безпеку?

М: Звичайно ні. На жаль не всі продукти із зазначенням "для дітей" дійсно безпечні. Більшість з них містять велику кількість цукру, барвників і консервантів. Все це може викликати алергію на цукор у дітей, проблеми з імунітетом, ожиріння, порушення обмінних процесів.

 

Наприклад, на полицях магазину ви можете знайти фруктові пюре з чистим складом (тільки фрукти), в інші додають аскорбінову кислоту або лимонний сік, а є й такі, що містить більше 5% цукру (прім. редактора).

 

С: На що варто звертати увагу в складі продукту перед тим, як його купити?

М: Залежить від продукту. Є хороше правило "не купуйте продукти, якщо в складі є слова, які ви не можете прочитати з першого разу". І це правда. Склад продукту повинен бути короткий і зрозумілий.

 

Уникайте товарів в складі яких присутній цукор (сахароза, глюкоза, фруктоза, кукурудзяний сироп), рафінована олія, біле борошно, консерванти, барвники, кислоти і сіль у великих кількостях.

 

С: Які є безпечні замінники цукру?

М: Як підсолоджувач найкраще використовувати фрукти й ягоди, трохи меду - це єдині солодощі, які потрібні дитині. Оптимальна заміна цукру медом - 1 чайна ложка на день.

 

Цукрозамінники раджу не використовувати, багато з них токсичні. Не раджу використовувати навіть у випічці як заміну цукру. Скажу більше, краще іноді випікати дітям солодощі з додаванням цукру, ніж постійно з цукрозамінником.

 

Натуральна стевія - це рослина, що має досить специфічний присмак металу. Чисту стевію зустріти вкрай складно. В основному це сахзами, що містять незначну її кількість, решту складають інші підсолоджувачі. Заміна цукору стевією вирішить тільки частину проблем. Але залежність від солодкого не вирішить. І дитину все одно буде тягти на солодощі, а не на корисну їжу.

 

Заміна цукру фруктозою теж має ряд негативних наслідків. Насамперед, фруктоза перетворюється в організмі на жир. А для засвоєння фруктози організму не потрібно виробляти інсулін. Інсулін же служить, так би мовити, індикатором голоду. Чим менше інсуліну в організмі, тим більше зростає бажання щось з'їсти (прим. редактора).

 

Саме тому ягоди і фрукти - найкраща заміна цукру!

 

С: Уявімо собі ситуацію, що батькам вдалося захистити дитину від цукру. Але буде дитячий садок, школа, де будуть добрі люди й обов'язково дадуть щось заборонене. Чи не викличе це потім зворотну реакцію у вигляді відмови від усього крім солодкого?

М: Не викличе. Дійсно, дитина вийде до соціуму і там у неї буде можливість все спробувати.

 

Але по-перше, чим пізніше вона спробує "гастросміття", тим здоровіше з неї вийде дорослий і міцніше імунітет. По-друге, культура харчування йде з сім'ї. Дитина можливо купить "небезпечні" продукти, але вона точно повинена знати про наслідки. Не потрібно лякати і забороняти. Важливо пояснювати, показувати приклади, і найголовніше, показувати особистий приклад.

 

Доносити інформацію дитині треба в прийнятному для неї варіанті. Це може бути розповідь з життя, інформація про проблеми з зубами або зайву вагу, читайте книги, розповідайте про діабет. Важливо доносити все легко, в форматі роздумів, а не залякувань.

 

С: Влітку, наприклад, простіше замінити солодощі - різноманітність фруктів дозволяє, а що робити взимку? Варення?

М: Варення - це цукровий розчин і користі від ягід абсолютно ніякої. Взимку добре використовувати заморожені ягоди і сезонні фрукти, трохи сухофруктів.

 

С: Чи можна користуватися системою “чіт мілів” з дітьми? Наприклад, раз на тиждень їж з солодкого, що душі завгодно?

М: Звичайно, це хороший варіант. Якщо дитина не їсть шкідливе кожен день, то раз на тиждень йому варто дозволити з'їсти те, що він хоче.На день народження звичайно ж торт. Цукерки та тістечка можуть бути святом та з нагоди. Що може бути приємніше, ніж всією сім'єю раз на тиждень сходити в кафе, щоб з'їсти шматочок улюбленого торта?! Це і спілкування, і сімейна традиція, і спільне проведення часу.Давайте згадаємо як нам важко давалися спроби відмовитися від солодкого, та й далеко не завжди це успішно закінчувалося. Але ми можемо допомогти нашим дітям уникнути необхідності вдаватися до дієт і харчових обмежень, просто навчивши їх в дитинстві здоровим звичкам та навичкам правильного харчування.

 

Бережіть себе і своїх близьких!

Встановіть і почніть заощаджувати

Завантажте додаток безкоштовно та використовуйте всі можливості Costless.